Navštívené tramvajové provozy na Ukrajině
Nádraží v Čopu - 2016 Na jaře či v létě v letech 2003, 2005, 2007, 2015, 2016, 2017, 2018 a 2019 jsem s různými přáteli navštívil několik tramvajových a trolejbusových provozů na Ukrajině. Na níže uvedených stránkách najdete fotografie se stručným popisem provozu z některých námi navštívených tramvajových provozů.

Ukrajina je fascinující země plná kontrastů. Rychle se však mění. Průjezd přes Zakarpatskou Ukrajinu 2007 Čím dál více do ní vtrhává západní kultura. Oproti mým prvním návštěvám se například ve městech objevily moderní supermarkety, které zde ještě kolem roku 2002 vůbec nebyly. Díky tomu ve větších městech ubývají dříve všudypřítomné tržnice, či na ulicích prodávající bábušky. Před lety třeba bylo také možné častěji vidět místní "ďévočky" v letních šatech, zatím co nyní, už nosí více džíny, či další moderní západní oblečení. Stále je zde však obrovský rozdíl mezi bohatšími městy a chudým venkovem. V menších městech a na venkově se tak stále setkáme s mnoha vozy Lada, Volha, či Moskvič.

Oděsa 2016 Po přijetí zákonů o vypořádání s komunistickou minulostí v roce 2015 zmizely do té doby časté sochy Lenina, či další památníky z doby sovětského svazu. Stále zde ale vidíme mnoho pomníků oslavující různé válečné hrdiny. S takovým množstvím se u nás nesetkáme.

Za zmínku určitě také stojí mohutné a pěkně udržované nádražní budovy. Jsou to spíše paláce. Zajímavostí zde pro nás je mnoho a pokud to bezpečnostní situace dovolí, budu se na Ukrajinu určitě rád vracet.

Průjezd přes Zakarpatskou Ukrajinu 2007 Syanki - Zakarpatská Ukrajina 2015 Syanki - Zakarpatská Ukrajina 2015 Kyjev 2007 Kyjev 2007 Lenin na Jaltě - Krym 2007 Oděsa 2016 Kyjev 2016

Liší se i mnohé tramvajové provozy. Najdete je na jednotlivých stránkách. Popis tramvajových provozů může být z různého období a rok návštěvy je vždy uveden v horní části stránky.

Dnipro (Dněpropetrovsk)Dnipro (dříve Dněpropetrovsk
Charkiv (Charkov)Charkov
JevpatoriaJevpatoria
Kamjanske (Dněprodzeržinsk)Kamjanske
KonotopKonotop
Kryvyj RihKryvyj Rih
KyjevKyjev
LvovLvov
MariupolMariupol
MoločnoeMoločnoe
MykolajivMykolajiv
OděsaOděsa
VinnycjaVinnica
ZáporožíZáporoží
ŽitomírŽitomír

 

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer

NAVRCHOLU.cz