Dánsko (2010)

V minulosti fungovaly v Dánsku tři tramvajové provozy: Kodań, Aarhus, Odense. Bohužel v Kodani tramvaje jako v posledním dánském městě skončily svůj provoz v roce 1972 a dnes se v běžném provozu tramvají na území Dánska nesvezeme. V Kodani je rozvinutý systém příměstský vlaků S-train, které jsou spolu s metrem páteří městské hromadné dopravy. Automatické metro je v provozu až od roku 2002. Vlaky a metro doplňuje samozřejmě síť autobusových linek. Turisticky atraktivní jsou také integrované lodní linky.

Tramvajové muzeum Skjoldenaesholm

Přes výše uvedené se však s tramvajemi v Dánsku můžeme setkat. Jedna z původních tramvajových vozoven byla přestěhována na venkov a tak cca 65km od Kodaně dnes stojí tramvajové muzem s přibliženě dvou kilometrovou tramvajovou muzejní tratí na tělese bývalé železnice. V muzeu najdeme přes 100 vozidel a to nejen tramvají, ale i autobusů a trolejbusů. Několik vozů pochází také i ze zahraničí.


Od brány u parkoviště k muzeu Vás přiveze tramvaj na rozchodu 1000mm (foto vlevo). Součástí prohlídky je pak možnost svezení na 1,8 km dlouhé lesní tramvajové trati o rozchodu 1435mm. Trať je jednokolejná s výhybnami a na lesní konečné je možnost občerstvení. Trať projíždí převážně tmavým lesem a tak cestou není příliš fotogenická, s vyjímkou krátkého úseku, kdy projíždí kolem golfového hřiště.

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer

NAVRCHOLU.cz