.

Antverpy (Antwerpen) (2023)

Ve městě Antwerpy žije asi 529 tisíc obyvatel. Tramvajovou síť provozuje dopravní společnost vlámského regionu De Lijn. V provozu je zde kolem 14 linek (díky různým stavebním úpravám se počet průběžně mění). Některé z nich projíždějí pod centrem města tunely, pro které se také objevuje název premetro. Některé vybudované tunely nejsou dosud používané, ale v budoucnu se s nimi ještě počítá.

Tramvajový vozový park je v Antverpách pestrý. V provozu jsou zde dosud také staré vozy PCC ze šedesátých a sedmdesátých let. Na krátké výlukové lince 12 od nádraží jezdí v létě 2023 solo obousměrné vozy.

Soupravy dvou jednosměrných vozů jsou pak nasazovány na různých linkách, ale nejvíce jsem jich v létě 2023 potkal na linkách č. 7, 8 a 4.

 

Mezi lety 1999 a 2012 bylo v několika sériích nakoupeno přes osmdesát jednosměrných pětičlánkových vozů MGT6 od výrobce Siemens. Mají místní přezdívku Hermelín (HermeLijn).

 

Další typem tramvají nakoupených mezi lety 2015 - 2018 jsou Bombarider Flexity 2 v počtu něco přes šedesát kusů. Některé jsou pěti a některé sedmičlánkové. V létě 2023 bylo v provozu vidět více těch pětičlánkových.

Nejnovějším typem tramvají provozovaným v Antverpách jsou vozy CAF Urbos 100. Mezi lety 2021 a 2023 jich bylo nakoupeno přes 40 kusů. Jsou to stejné vozy jako jsou provozovány na pobřežní Kusttram.

Na předměstích jsou u několika tramvajových konečných parkoviště P+R, či velké parkovací domy. Často jezdící páteřní linky tak odtud dovezou návštěvníky města rychle až do centra.

 

Další navštívené belgické tramvajové provozy

 

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer

NAVRCHOLU.cz