Bad Schandau

Téměř pohádkový tramvajový provoz je na okraji německého města Bad Schandau. Několikrát mu hrozilo rušení, ale naštěstí vždy rozum zvítězil a dnes je tato trať pěknou atrakcí pro turisty. Zde je příspěvek Míry Klase o této nádheře:

 

Dne 24. 6. 2001 jsem poprvé navštívil jeden z nejmenších a podle mnohých nejkrásnější tramvajový provoz v Evropě. Nachází se několik kilometrů za hraničním přechodem Hřensko u Děčína. Jediná zdejší trať o délce 8,1 km spojuje známé letovisko Bad Schandau v tzv. Saském Švýcarsku s turistickým místem Lichtenhainer Wasserfall.

Trať byla postavena v roce 1898 a prochází romantickým, hlubokým údolím říčky Křinice, v těsné blízkosti pískovcových útvarů. Celá je jednokolejná s dvěma výhybnami. Vlastní těleso trať nemá. Využívá proto souběžně vedoucí silnici. To jí naštěstí na půvabu moc neubírá. Bezpečnost provozu je zajištěna pradávným, ale potřebám provozu a bezpečnosti vyhovujícím způsobem pomocí barevných kolíků, které si řidiči tramvají předávají ve výhybnách. Pro každý úsek je k dipozici pouze jeden kolík příslušné barvy.

Zrušená trať

Tramvaje v Bad Schandau dříve jezdily až do centra k náměstí, ale tlak automobilové dopravy si vynutil zkrácení tratě v délce asi 200 m. Dnes tedy stanici najdete v městském parku. Současný stav celého systému je poměrně dobrý. Trať i vozy jsou udržovány a jen málo nasvědčuje tomu, že před několika lety zde byl pro nezájem a špatný techniký stav na čas zastaven provoz. Naštěstí díky několika nadšencům se zvonění elektrického zvonku do údolí Křinice vrátilo.

Tramvajová vozovna je umístěna za městem v hustém lese. Jsou v ní deponovány kromě turnusově nasazovaných vozů i některé unikátní tramvaje z jiných měst, které však vyjíždí jen příležitostně. Střecha vozovny je pokryta slunečními panely a získaná elektřina pokrývá spotřebu dopravního podniku až ve výši několika desítek procent. O momentálním výkonu sluneční elektrárny podává informaci příslušní displej, umístěný na vnější zdi vozovny.

Pravidelný provoz je zajišťován třemi novějšími vozy typu Gotha (ev. č. 1, 2, 3). Vůz č.4 je provozní zálohou. Na trať motorové vozy vyjíždějí s příslušnými vlečnými vozy ev. č. 21 - 26 (vůz 26 je Tatra). Zajímavé je, že některé z nich pocházejí z Lipska ze širokorozchodného provozu (1458mm). Poznají se podle výřezů v bočnici před ložiskovými domečky.

Z historických vozů je zde vůz ev. č. 9 (vlevo), který pochází z drážďanské Lockwitztalbahn a č. 8 (vpravo) původně jezdící v Erfurtu. Kromě nich je zde ještě vůz č. 5 a historický vlečný vůz č. 12.

Jezdí se v sezoně od 6 do 20 h, přičemž mezi 9 a 18 h je dodržován takt 30 minut mezi spoji. Jízdné stojí 6 Marek, zpáteční jízdenka 8 Marek. Půvabné městečko Bad Schandau je bez problémů dosažitelné o víkendech vlaky z Děčína. Přijeďte se do Bad Schandau podívat i vy. Stojí to za to. Já se tam vrátil s přáteli již první srpnový víkend, kdy se zde koná společný menší tramvajový a gastronomický festival. Některé fotografie pocházejí i z této akce.

Míra Klas

Další navštívené německé tramvajové provozy

Úvodní stránka