.

 

Sintra (2021)

Asi 30 km severozápadně od Lisabonu leží město Sintra, které bývalo královským letním sídlem. Dnes patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v Portugalsku. Zdejší paláce přitahují návštěvníky z celého světa a Sintra byla zapsána seznam světového dědictví UNESCO. My se však budeme věnovat zdejšímu tramvajovému provozu.

Sintra Sintra Zajímavý a trochu netypický tramvajový provoz se nachází mezi obcemi Sintra a Praia das Macas. Původně byla linka využívaná zejména hojně k dopravě koupajících se z obce Sintra na pobřeží. A i dnes je v koupací sezóně posilován provoz. V provozu je sice dosud celoročně, ale i tak jde spíše o turistickou atrakci.

Sintra Sintra Sintra Sintra

Sintra Sintra Linka je dlouhá 13 km, trať o rozchodu 1000mm je jednokolejná s výhybnami. Tramvaje zde vyjely již v roce 1904, ale provoz byl od té doby několikrát zastavován, nebo provozován jen v částech trasy. Tramvaje byly zcela zastaveny např. v roce 1975, kdy dopravu převzaly autobusy. V roce 1980 je pak na nejzachovalejším úseku cca 3 km trati provoz obnoven. Trať je následně naštěstí postupně zprovozňována. V době naší návštěvy v červenci 2021 byly v provozu proti sobě dva vozy s intervalem jedné hodiny.

Sintra Sintra Provozované vozy jsou z roku 1903 a jízda trvá kolem 50 minut, tedy je velmi pomalá a jde tak spíše o turistickou atrakci, než spoje pro běžné cesty. Trolejové vedení je moderní, viditelně po rekonstrukci, avšak koleje nejsou místy právě v ideálním stavu. Pro tyto staré vozy však asi stav trati dostačuje.

Sintra Sintra Sintra Sintra

 

Další navštívené tramvajové provozy v Portugalsku

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer

NAVRCHOLU.cz