.

 

Tramvajové provozy v Lotyšsku:

2023 Lotyšsko, plným názvem Lotyšská republika, je prostřední ze tří pobaltských zemí. Je to bývalá sovětská svazová republika, která obnovila svou nezávislost 21. srpna 1991. Od té doby je demokratickým státem a parlamentní republikou. Je členem EU a NATO a od 1. ledna 2014 začala užívat měnu euro, která tak nahradila lotyšský lat. V zemi žije okolo dvou miliónů obyvatel. Na snímku vpravo je příměstká elektrická jednotka RVZ (z rižské vagónky). Osobní železniční doprava funguje zejména v okolí hlavního města, jinak je železniční spojení mezi městy jen velmi slabé.

2023 V lotyšsku najdeme tři funkční tramvajové provozy. A během jejich návštěvy v roce 2023 byla patrná veliká modernizační činnost tramvajové infrastruktury za podpory EU. Podobně jako v dalších zemích (Maďarsko, Rumunsko, Polsko) tak také Lotyšsko využívá fondy EU masivně na rekonstrukce tramvajových tratí. V těchto zemích to pozoruji již cca od roku 2010. Bohužel u nás se tyto prostředky používají pouze na stavby nových tramvajových tratích a to až jen v posledních letech.

Původní stránka o lotyšských tramvajových provozech byla vzhledem k rozsahu rozdělana na stránky o konkrétních provozech.

RigaRiga
DaugavpilsDaugavpils
LiepajaLiepaja

 

 

 

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer