.

Iasi (Jasy) (2021)

Iasi Iasi Jasy je druhé největší město Rumunska, kde žije asi 362 000 obyvatel. Elektrické tramvaje vyjely v roce 1900. Dnes je na rozchodu 1000mm v provozu osm linek, které jsou vypravovány ze dvou vozoven.

Iasi Tramvajové tratě jsou ve velmi dobrém stavu. Většina jich totiž prošla před nedávnem rekonstrukcemi za nemalého přispění EU. V době naší návštěvy v roce 2021 probíhají výluky na dvou východních okrajových větvích, kde rekonstrukční práce na tratích právě běží.

Vozový park na svoji obnovu ještě čeká a v roce 2021 jej tvoří zajímavá směsice vozů německé a švýcarské výroby. Nejzastoupenějším typem jsou vozy GT4 z šedeátých let z Maschinenfabrik Esslingen, původně provozované v německém Stuttgartu. Některé sem přišly přímo, některé než se sem dostaly, byly ještě provozovány např. ve městech Augsburg, Freiburg, Nordhausen, či Halle.

Iasi Iasi Iasi Iasi

Iasi Iasi Dalšími zajímavými dvoučlánkovými vozy jsou Waggon-Union ST10. Vyrobené byly v roce 1977 a do Iasi přišly z Darmstadtu v letech 2007-2008. Dnes je ve stavu pouze šest vozů.

 

Iasi Iasi V provozu vidíme také tříčlánkové vozy z Bernu. Tyto vozy pocházejí ze sedmdesátých let a zde se objevily v roce 2010. Dostaly zde místní zelený nátěr a v provozu jsou stále v ucházejícím stavu.

Iasi Iasi V roce 2012 se zde objevují další tříčlánkové tramvaje a sice MAN GT8 z města Augsburg. Jsou rovněž ze sedmdesátých let.

 

K novějším tramvajím patří vozy z devadesátých let pocházející z provozů Essen a Mülheim an der Ruhr. Tříčlánkové M8C a dvoučlánkové M6D. V provozu jsou zde od roku 2018.

Iasi Iasi Iasi Iasi

Po rekonstrukcích tramvajových tratí pokračuje modernizační program nákupem nových vozů. V době naší návštěvy (září 2021) je dodáno prvních šest vozů Pesa Swing, z nichž čtyři jsou již nasazeny v provozu. Nízkopodlažní klimatizované tramvaje délky 30 metrů již známe z mnohých provozů, ale pro místní musely být výrazným modernizačním skokem. Objednáno je 16 vozů, do konce roku 2021 jich má být dodáno deset a financovány jsou z evropských fondů. Ve městě Iasi jsou to první nové tramvaje od roku 1977. Pak následovaly nákupy ojetých vozů, viz. výše.

Iasi Iasi Iasi Iasi Iasi Iasi Iasi Iasi

Kromě tramvají Pesa se rozbíhají dodávky také dalších šestnácti tureckých tramvají Bozankaya. Jedná se rovněž o nízkopodlažní vozy délky 30 metrů a první vůz byl dodán krátce po naší návštěvě, tedy v září 2021.

Iasi Iasi Díky vstřícnosti pracovníků místního dopravního podniku jsme navštívili za dobrovodu marketingové pracovnice také zdejší vozovnu. Dozvěděli jsme se například, že kromě reklam mají některé vozy podobu různých uměleckých instalací. Proto jsou tramvaje v Iasi tak barevné.

Iasi Iasi Iasi Iasi

Tramvajový provoz v Iasi je postupně modernizován a tak tramvaje zde určitě mají zajištěnu budoucnost.

Další navštívené rumunské tramvajové provozy

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer

NAVRCHOLU.cz