Bern (2013)

Hlavním, i když ne největším městem Švýcarska je Bern. Žije v něm asi 350 tisíc obyvatel. Provozovatelem městské dopravy je společnosti Bernmobil, provozující pět tramvajových, tři trolejbusové a třináct autobusových linek. Do starého města není povolen vjezd automobilů. Po pěších zónach tudy projíždí jen tramvaje a trolejbusy. Bohužel v době naší návštěvy v červnu 2013 byla jedna z hlavních tramvajových tratí v centru rekonstruována. Pod tramvajovou tratí probíhaly i rekonstrukce inženýrských sítí a chodci tak tudy procházely pouze podloubím. To se zde v centru táhne několik kilometrů.

Většinu vozového parku tvoří vozy Combino různých sérií, od výrobce Siemens. Mezi roky 2002 - 2004 byly dodávány pětičlánkové a sedmičlánkové Combino Advanced, od roku 2009 pak sedmičlánkové Combino Classic.

 

Kromě nových vozů jezdí v Bernu ještě starší vozy z osmdesátých let. Do devíti z nich byly v roce 2010 vloženy nízkopodlažní články. Tyto modročervené vozy jsou nasazovány na příměstskou tramvajovou linku č. 6. Jednokolejná trať pokračuje až do vnější zóny do Worb Dorfu.

Součástí městské dopravy jsou i dvě kolejové lanovky. Zobrazená krátká lanová dráha je přímo v centru města. Samozřejmě na ní platí běžné jízdenky, tedy včetně celodenní.

 

Další navštívené švýcarské tramvajové provozy

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer

NAVRCHOLU.cz