.

Basel (Basilej) (2013)

Také v Basileji je, stejně jako v ostatních švýcarských tramvajových provozech, rozchod kolejí 1000mm. Na zdejších tratích se setkávají vozy dvou dopravců. Městské tramvaje jsou provozovány společností Basler Verkehrs-Betriebe (BVB) a jeho vozy na devíti linkách jsou v zeleném nátěru. Druhým dopravcem je Baselland Doprava (BLT) spadajícím pod kanton. Jeho žluté tramvaje pak obsluhují tři příměstské linky, ale zároveň projíždí po stejné síti i městem Basilej.

Vozový park tramvají je složen z mnoha typů vozů. Běžně jsou v provozu i různé soupravy vozů ze sedmdesátých let. Ať už dvouvozové soupravy tramvají, či tramvají s vleky, nebo i tramvaje s vloženým nízkopodlažním článkem. Nové nízkopodlažné tramvaje pak zastupují vozy Simenes Combino.

Podobně je to i u příměstského dopravce (BLT). Jeho dlouhé soupravy dvou a tříčlánkových vozů jsou omlazovány novými nízkopodlažními vozy Tango od výrobce Stadler.

Tarif je zde samozřejmě integrovaný a tak jízdní doklady platí pro oba tramvajové dopravce stejné. Jen je třeba si pohlídat, aby člověk nedojel až do nějaké vnější zóny, kam již jeho jízdenka neplatí.

 

Další navštívené švýcarské tramvajové provozy

Úvodní stránka

© Jan Šlehofer

NAVRCHOLU.cz